Od 1.01.2025 roku weszły w życie przepisy prawa[1], które wprowadzają segregację tekstyliów. Oznacza to obowiązek:
- przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i), które prowadzą gminy (w każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt),
- oddzielenia, przez mieszkańców i podmioty, odpadów tekstyliów i odzieży od innych odpadów czyli niewrzucania ich do pojemników na odpady zmieszane, tylko przekazywanie do PSZOK-ów.
Zmiana ta jest odpowiedzią na rosnący problem z odpadami tekstylnymi oraz konieczność dostosowania polskiego prawodawstwa do regulacji unijnych, które mają na celu ochronę środowiska i propagowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym[2].
Do PSZOK-ów należy więc oddawać odpady tekstyliów i odzieży, np. zużyte:
- spodnie, koszule, płaszcze, ręczniki, obrusy, zasłony, firanki, pościel, koce, narzuty, ścierki kuchenne,
- obuwie, torby, torebki, plecaki, paski, rękawiczki,
- dywany i wykładziny,
- włókniny i materiały syntetyczne.
Odpady tekstylne to obecnie jeden z najszybciej rosnących rodzajów odpadów. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, każdego roku do kosza trafiają miliony ton ubrań, pościeli, ręczników, butów i innych materiałów tekstylnych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że te odpady, które wydają się bezużyteczne, mogą być przetworzone na nowe materiały czyli poddane recyklingowi.
Właściwa segregacja i przetwarzanie odpadów tekstyliów pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska, co z kolei wpływa na oszczędność przestrzeni. Odpady tekstylne są bardzo trudne do rozkładu w naturze, a ich spalanie wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Dlatego ich recykling ma kluczowe znaczenie w walce o czystsze środowisko.
Segregacja tekstyliów to krok ku stworzeniu bardziej zrównoważonej gospodarki, co zmniejsza potrzebę produkcji nowych surowców, oszczędza wodę i energię, a także ogranicza emisję zanieczyszczeń związanych z produkcją odzieży.
[1] art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1579 z późn. zm.)
[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów (Dz. U. UE. L. z 2018 r. Nr 150, str. 109)