Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu informuje, że IMGW-PIB wydaje ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną na podstawie monitoringu bieżącej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej. Brak opadów i wysokie temperatury powietrza wpływają niekorzystnie na sytuację hydrologiczną w wielkopolskich rzekach i jeziorach, powodując spadek zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie i pogarszając warunki umożliwiające przeżycie ryb. Niska zawartość tlenu jest tolerowana przez ryby tylko w krótkich okresach czasu, stąd też jego długotrwałe utrzymywanie się na niskim poziomie może powodować śnięcie ryb.

Dodatkowo w wielu zbiornikach wodnych, ale również w starorzeczach i miejscach, gdzie przepływy wody w rzekach były i nadal pozostają bardzo niskie, obserwowane są masowe zakwity glonów i sinic. Ich obecność również może przyczyniać się do pogorszenia parametrów wody, a w rezultacie do występowania zjawiska śnięcia ryb. Jednocześnie wyniki badań wód powierzchniowych, prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, są obecnie poniżej poziomów alarmowych dla ryzyka wystąpienia potencjalnego zakwitu Prymnesium parvum „złotej algi”.

Wysokie temperatury i niewielkie przepływy wód powierzchniowych oraz bardzo niska zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie (poniżej 4 mgO2/l) stanową poważne zagrożenie występowania przyduchy w rzekach, a w szczególności w jeziorach województwa wielkopolskiego, następstwem czego mogą być przypadki śnięcia ryb.