W piątek 19.07.2024 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu otrzymał zgłoszenie o zanieczyszczeniu rzeki Swędrni, dopływu Kanału Bernardyńskiego. Zgłaszający poinformował o widocznej plamie na powierzchni wody.

Inspektor WIOŚ w Poznaniu niezwłocznie podjął czynności interwencyjne na miejscu zdarzenia i nie zaobserwował plamy na powierzchni wody ani śniętych ryb. Pracownik Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ pobrał próbkę wody z rzeki Swędrni i wykonał badania terenowe. Wykazały one skrajnie niską zawartość  tlenu rozpuszczonego (<0,5 mg/l).

W sobotę 20.07.2024 r. ok. godz. 22 wpłynęło kolejne zgłoszenie o zanieczyszczeniu rzeki – tym razem dotyczyło ono Kanału Bernardyńskiego w Kaliszu. Z uwagi na zapadającą ciemność czynności kontrolne rozpoczęliśmy rano w niedzielę 21.07.2024 r. Przeprowadziliśmy lustrację rzeki – Kanału Bernardyńskiego oraz – po otrzymaniu kolejnego zgłoszenia w godzinach popołudniowych – dopływającej do niego rzeki Swędrni. Inspektor WIOŚ zaobserwował pojedyncze śnięte ryby oraz niewielki film na powierzchni wody. Pobrano próbki wody w kilku miejscach Kanału Bernardyńskiego i wykazały one wszędzie bardzo niskie zawartości tlenu rozpuszczonego (<0,5 mg/l). O sprawie poinformowano dyżurnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Następnie inspektor WIOŚ przeprowadził lustrację rzeki Swędrni od zbiornika w Murowańcu do Rożdżał i stwierdził występowanie zakwitu zbiornika. Badania terenowe wykazały obniżony poziom tlenu rozpuszczonego (ok. 4 mg/l). Poniżej zbiornika w miejscowości Dębe oraz w Rożdżałach (3 km poniżej Dębego) pobrano próbki wody. Badania wykazały, że na odcinku od Dębego do Rożdżał następuje pogorszenie warunków tlenowych (spadek od ok. 1 mg/l do poniżej 0,5 mg/l), a woda staje się zagnita (barwy szarej i czarnej). W sumie pobrano 6 próbek wody i prowadzone są ich analizy laboratoryjne, które potrwają ok. 2-3 tygodni.

Obecnie podejmujemy dalsze czynności kontrolne na rzece Swędrni i jej dopływie – Żabiance. W ramach tych czynności przeprowadzimy lustrację obu cieków oraz 5 komunalnych oczyszczalni ścieków zlokalizowanych w zlewni Swędrni.